Nebezpečí Internetu

Nebezpečí na Internetu

Vylákání údajů

Phishing

Phishing [vyslovujeme: fišing] je druh psychologického útoku, který se pokouší ukrást vaše peníze nebo vaši identitu. Snaží se odhalit Vaše osobní údaje – například čísla kreditních karet, bankovní údaje nebo hesla – na webových stránkách, které se vydávají za legitimní.

Vždy dávejte pozor kam a komu zadáváte své osobní údaje. Banka nikdy neposílá emailem s odkazem na přihlášení se do Internetového bankovnictví.

Podvodníci jsou schopni díky moderním technologiím přesměrovávat své hovory tak, aby příchozí telefonní číslo vypadalo stejně jako z banky, u které máte účet. Mluví velmi seriózně, profesionálně, a dokonce znají vaše základní údaje (jméno, příjmení, datum narození apod.). Nesdělujte proto své osobní údaje ani po telefonu.

Hoaxy

Hoax [vyslovujeme: houx] jsou poplašné zprávy, někdy je také označujeme jako řetězové zprávy. Obnáší např. poslat co nejvíc mailů pro získání peněz na operaci smrtelně nemocného člověka. Dále také smazání nějakého souboru, který je infikovaný (ve skutečnosti jde však o systémový soubor) nebo různé podpisy peticí (kácení stromů, lov velryb, …) apod.

Volba hesla

Zásady volby hesla

  • 10 a více znaků, používat čísla a symboly – využít můžete náš generátor hesel.
  • sestavit si heslo algoritmem z nějaké věty např. 1. písmeno z prvního slova, 2.písmeno z druhého slova atd.
  • pozn. český slovník má jen cca 300 000 slov.

Podobné příspěvky

Napsat komentář